Saskaņā ar auto juristu statistiku, 80% autovadītāju saņem sodus tikai tāpēc, ka nezina, kā pareizi runāt ar inspektoru. Šīs frāzes palīdzēs jums iztikt bez protokola – dažas metodes pārbaudītas praksē.
1. “Es ierakstu mūsu sarunu balss ierakstītājā. Vai jūs iebilstat?”
Kāpēc tas darbojas: Inspektors sāk uzvesties pareizāk. Sarunas ierakstīšana ir jūsu apdrošināšana pret patvaļu. Saskaņā ar likumu jums nav pienākuma brīdināt par ierakstu, taču frāze rada psiholoģisku efektu Kā pateikt: Mierīgi, neklaigājot, parādot tālruni turētājā. Svarīgi: Ja inspektors pieprasa izslēgt ierakstīšanu – pieklājīgi paskaidrojiet, ka tās ir jūsu tiesības.
2. “Lūdzu, norādiet apturēšanas iemeslu”
Kad lietot:
Ja pamani pirmos nokaltušos gurķīšus krūmā ir laiks kaut ko labot, lai nepaliktu vispār bez ražas
Ja jūs apturēja “tāpat vien” (bez pārkāpuma). Kad inspektors nekavējoties pieprasa dokumentus. Ko atbildēs ceļu policists: Viņš nosauks pantu (piemēram, “dokumentu pārbaude”) → precizēs: “Vai šī ir plānota pārbaude?” Ja atbilde ir neskaidra: “Lūdzu, iekļaujiet protokolā apturēšanas iemeslu”. Kāpēc viņi jūs palaiž vaļā: Bez juridiska pamata inspektors riskē saņemt sūdzību.
3. “Es nepiekrītu pārkāpumam. Vai mums vajadzētu sastādīt protokolu?”
Kad lietot: Pretrunīga pārkāpuma gadījumā (piemēram, “nedeva ceļu gājējam” uz tukša ceļa) Ja inspektors norāda uz “problēmas risināšanu uz vietas”. Kas notiek: 70% inspektoru nevēlas ķēpāties ar dokumentiem. Bieži vien viņi piedāvā “aprobežoties ar brīdinājumu”. Atslēgas frāze: “Esmu gatavs parakstīt protokolu, bet tikai ar saviem iebildumiem.”
4. “Vai varu precizēt jūsu amatu un žetona numuru?”
Psiholoģiskais efekts: Inspektors saprot, ka jūs zināt savas tiesības. Automātiski samazina spiediena pakāpi. Kā pateikt: Pieklājīgi, izliekoties, ka pierakstāt datus. Bonuss: Norādiet: “Maniem advokātiem, apelācijas gadījumā.”
5. “Paldies par piezīmi, es to ņemšu vērā. Vai varam iztikt ar brīdinājumu?”
Kad pateikties: Nelielu pārkāpumu gadījumā (nedeg gaisma, esmu aizmirsis dokumentus). Ja inspektors ir neitrāls. Kāpēc tas darbojas: Likums atļauj mutisku piezīmi (Administratīvo pārkāpumu kodeksa pants). Inspektors redz jūsu gatavību dialogam. Svarīgi: Smaidiet un saglabājiet mieru.
🚫 Ko NEKAD nevajadzētu teikt:
❌ “Davai, nečakarējamies, es tev samaksāšu!”
❌ “Paņem 500 un palaid mani vaļā”
❌ “Tu neko nepierādīsi!” (izraisa konfliktu)
Lasi vēl: “Gatavojieties dabas spēkam”: kāpēc augusts būs pārbaudījums dažiem reģioniem
Darbību algoritms apturēšanas gadījumā: Ieslēdz balss ierakstītāju (to nereklamējot). Nolaid logu par 5–10 cm. Jautājiet apturēšanas iemeslu. Pretrunīga pārkāpuma gadījumā — pieprasiet protokolu. Ja inspektors kļūdās — sakiet: “Es iesniegšu apelāciju 10 dienu laikā”
💡 Fakts: 90% no “tālu noķertajiem” sodiem tiek atcelti, ja tie tiek pareizi pārsūdzēti.
🚗 Vai šīs frāzes jums palīdzēja? Dalieties savā pieredzē komentāros!